top of page

Dla zorganizowanych grup od 2 do 20 osób prowadzę permakulturowe weekendy pokazowe w Kalpapādzie


Terminy, zakres tematyczny i koszt ustalamy indywidualnie.



Poniżej znajdziesz przykładowy opis weekendowego warsztatu dla grupy 10-20 osób, obejmujący teoretyczne podstawy permakultury oraz pokaz funkcjonowania etycznie wtopionej infrastruktury siedliska w zastany ekosystem.


Dowiesz się jak zaprojektować i w zrównoważony sposób, niskobudżetowo zapewnić sobie wszystko, co do godnego życia niezbędne: pożywienie, naturalne schronienie, ciepło, niemalże całkowitą bezrachunkowość, samowystarczalność energetyczną i możliwość realizacji pasji.


Poznasz podstawowe zasady permakultury na przykładzie funkcjonującego całorocznie siedliska wtopionego w leśny ekosystem.



ZAKRES WIEDZY, który mogę Wam przekazać, to:


– Wprowadzenie do permakultury, jej zasad i procesu projektowania.

!!! NOWOŚĆ !!! PROJEKT Twojego Siedliska - Wybrany uczestnik narysuje na tablicy mapkę swojego siedliska z istniejącą infrastrukturą, a ja przeprowadzę nas wszystkich przez krótki proces projektowy danego miejsca. Więcej info w opisie poniżej.

– Deszczówka – zbieranie, filtracja, magazynowanie.

– Żyzność – kompostowanie, wermikompostowanie, budowa i obsługa kompostowników i werikompostowników.

– Toalety kompostowe – budowa, działanie i obsługa.

– Dzika kuchnia – podstawy zbieractwa jadalnych roślin i dzikiego odżywiania.

– Ogrodnictwo – krótko, od technicznej strony (budowa grządek, utrzymywanie żyzności, planowanie siewu, pielęgnacja roślin, zbiór plonów i nasion).

– Suszarnia słoneczna – lokalizacja, budowa, zasada działania, zbiór i suszenie roślin, grzybów, warzyw i owoców.

– Tanie budownictwo naturalne – opowiem jak zbudowałem chatkę leśną za 3 000 zł., z lokalnych materiałów: gliny, słomy, wapna, gałęzi, żerdzi, stempli budowlanych, kamieni, plandek powyborczych i innych potencjalnie bezużytecznych odpadów itp.

– Piwnice ziemne - jak zbudować z cegieł małą piwniczkę

– Zduństwo rakietowe – jak tanio budować i użytkować najprostszy piec rakietowy.

– Piece chlebowe – budowa i obsługa tradycyjnych glinianych pieców chlebowych.

– Fotowoltaika "off-grid" – budowa i działanie małej instalacji fotowoltaicznej.


CZĘŚCI PRAKTYCZNE (*jeśli dopisze pogoda)


CHWASTING – wybierzemy się na spacer po siedlisku by zbierać lokalnie występujące jadalne rośliny. Przyrządzimy z nich sałatkę a nadmiar trafi do kociołka lub suszarni.

MIKRORETENCJA – pokaz zasady działania kroczaka (aka. A-Rama, Cyrkiel lub A-Frame Level) za pomocą którego wyznacza się poziomy (linie konturowe, warstwice, izohipsy).

GLINA jako materiał budowlany – jej pozyskiwanie, mieszanie, testowanie i przygotowanie do celów budowlanych.

KOSZENIE kosą ręczną – będzie można popraktykować w wyznaczonym miejscu.

...a jeśli będzie Wam mało to za dodatkową opłatą można będzie zostać dłużej i praktykować interesujące Was umiejętności.


MIEJSCE WYDARZENIA:

Siedlisko Kalpapāda znajduje się na uboczu przysiółka Nieważka, wsi Manasterz w gminie Jawornik Polski na Pogórzu Dynowskim. 33km na południowy wschód od Rzeszowa. Od wiosny 2015 roku nieinwazyjnie wtapiam jego infrastrukturę w zastany ekosystem.


PLAN:

Zaczynamy w Piątki o godzinie 17:00 wspólnym wegetariańskim półdzikim kociołkiem.

Bardzo proszę o przybycie najpóźniej do 18:00, bo zaczniemy od ważnych informacji wprowadzających w zasady działania Siedliska. Potem zrobimy krąg zapoznawczy. Kto przybędzie wcześniej będzie miał więcej czasu na rozgoszczenie się, zapoznanie z miejscem, okolicą, relaks oraz pierwszeństwo w wyborze miejsca rozbicia namiotu w kalpapādzkim sadzie czy młodniku brzozowym lub zorganizowanie sobie miejsca noclegowego na stryszku starej stajni. Bardziej wymagających uczestników zachęcam do wcześniejszego zarezerwowania sobie noclegów (info poniżej w sekcji ZAKWATEROWANIE).


Sobota i niedziela zlecą bardzo szybko, bo w planie tematów jest dużo. Rozpoczniemy śniadaniem, po czym płynnie przejdziemy do wykładów lub spaceru po siedlisku i okolicy, gdzie dokładniej omówię i zademonstruję działanie realizowanych na jego terenie projektów.

Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się wegetariańską strawą. A po sjeście przejdziemy do kolejnych zagadnień programu. Temat permakultury jest bardzo obszerny, więc weźcie grube notatniki i przygotujcie się na grubą perma-pigułę. Każdy zainteresowany założeniem własnego wermikompostownika za darmo zabierze na wyjazd dżdżownice kalifornijskie. Wszystkie trzy dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. Zapewnię Wam śniadanko, obiad i kolację. W Niedzielę około godziny 16:00 zakończymy weekend obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem.


Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na bieżąco. O miejscu wykładów i działaniach praktycznych zadecyduje pogoda. W przypadku deszczu, z wykładami możemy przenieść się na stryszek nad starą stajnią – wejście po stromej i krzywej ale bezpiecznej drabinie. W przypadku deszczowej pogody w trakcie praktycznej części wydarzenia mogę podjąć decyzję o jego zakończeniu.


DOJAZD

...jest całkiem dogodny. To zaledwie 24km do autostrady A4/E40 albo 33km od centrum Rzeszowa. Połączenie komunikacją publiczną z Rzeszowem to bezpośredni busik jadący godzinę za kilkanaście złotych. Potem już tylko 2 km spacer po pięknej okolicy, zajmujący ok. 30 minut.

Przed warsztatami koordynuję dojazdy tak, by uczestnicy jadący autami mogli zabrać osoby jadące z tych samych kierunków.


ZAKWATEROWANIE

W Kalpapādzie panują warunki biwakowe. Dysponuję kilkoma miejscami do spania na materacach na strychu starej stajni (wejście po krzywej, ale stabilnej drabinie). Tych bardziej zaprawionych w biwakowaniu czy jadących własnym transportem, proszę o przywiezienie swoich namiotów, śpiworów itp. W razie potrzeby mam dodatkowe koce/kołdry.

*Inne opcje noclegowe to:

* http://zpphadleszklarskie.pl/ - 7 km od Kalpapādy.


WYŻYWIENIE

W cenę warsztatów wliczone są wegetariańskie posiłki, tj. piątkowa obiadokolacja, dwa śniadania (sb,nd), sobotni obiadek, swojska gorąca pizza prosto z pieca oraz przekąski/przegryzki + zimne i gorące napoje.


ZAPISY i OPŁATY

Koszt wydarzenia to 550 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można dokonać tylko drogą mailową, na adres: kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości termin warsztatu, a w treści wiadomości proszę o podanie imienia i nazwiska oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziesz tutaj zmierzać. Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z uiszczeniem zaliczki (100 zł/os.), która przepadnie jeśli rezygnacja z wydarzenia odbędzie się mniej niż 10 dni przed jego rozpoczęciem.



INFORMACJE DODATKOWE


Wybierając się tu, weźcie ze sobą odpowiednie obuwie, śpiwory, latarki, dyski lub pendrive'y na materiały edukacyjne z zakresu warsztatów (mam tego kilkaset GB), notatniki oraz dużą dawkę humoru i pozytywnego nastawienia. Kalpapāda jest miejscem, gdzie myśli się materializują, więc dbajmy tu o higienę umysłu, t.j. starajmy się myśleć optymistycznie i nie narzekać. Przecież wszystko DA SIĘ! :D

Potrzeby fizjologiczne załatwiamy tylko w toalecie kompostowej, więc nie „zrzucajcie” cennej materii na ostatnim CPN’ie na trasie. Bring It On! :D


!!! NOWOŚĆ !!! Jeśli masz już swoje siedlisko i chciałbyś byśmy na warsztatach zrobili krótką konsultację projektową to zgłaszając uczestnictwo napisz mi kilka zdań o Siedlisku, jego opiekunach/mieszkańcach i wizji jaką miałoby pełnić. Na wykładach z projektowania zademonstruję proces projektowy na Twoim przykładzie. Czas ogranicza nas do jednej takiej konsultacji. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Żyję w duchu zero waste, więc proszę o racjonalne przywożenie śmieci na teren siedliska. Używamy tylko naturalnych, biodegradowalnych środków czystości i kosmetyków, które będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania warsztatów.


Każdy zainteresowany założeniem własnego wermikompostownika za darmo otrzyma przed wyjazdem dżdżownice kalifornijskie. Piszcie do mnie to wyślę Wam wskazówki jak przygotować dla nich przejściowy domek jeszcze przed warsztatami.



W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości, proszę o e-mail na kalpapada@gmail.com lub telefon +48 881584319.



Cudowności, życzliwości i do miłego,

Krzeszewski Marcin


Commentaires


Drodzy Czytelnicy, 
Z powodu słabego łącza Internetowego, bardzo rzadko mamy okazję odpisywać na poniższe komentarze. 
Jeśli zależy Ci na szybszej odpowiedzi napisz maila, zadzwoń lub skontaktuj się z nami
przez naszą stronę na Facebooku.
bottom of page