top of page

Permakultura w praktyce: warsztaty weekendowePermakulturowe Siedlisko Pokazowe Kalpapada

zaprasza na weekendowy pokaz niskobudżetowego życia w zgodzie z naturą

Termin 3-5 lipca 2020

Pokazowe siedlisko permakulturowe Kalpapada z lekkim opóźnieniem otwiera sezon warsztatowy! Standardowo będzie o funkcjonalnym projektowaniu siedlisk ludzkich ze szczególnym uwzględnieniem ograniczonego budżetu. Zrealizowaliśmy tutaj już sporo projektów, na których możemy demonstrować ich funkcjonowanie. Można zatem organoleptycznie poznać wiele tematów, co ułatwia przyswajanie wiedzy. Na żywych przykładach pokażę jak:

 • stworzyć permakulturowy projekt siedliska

 • budować wermikompostowniki oraz omówię zasadę ich działania

 • zbudować grządki (nie tylko podniesione)

 • zbierać, filtrować i magazynować wodę deszczową

 • zbudować mały domek z kostek słomy za 3 000 złotych

 • zbudować akumulacyjny piec rakietowy oraz piec chlebowy

 • zbudować i używać toalet kompostujących

 • wykonać najprostszą instalację fotowoltaiczną by żyć „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej)

 • zbudować i użytkować słoneczny prysznic

 • tworzyć żywe wierzbowe ogrodzenia, meble oraz większą architekturę


Oprócz teorii gruntowanej demonstrowaniem powyższych projektów część praktyczna obejmie budowę wermikompostownika. Pokażę również jak w banalnie prosty sposób zbudować kroczak (aka. Cyrkiel lub A-frame level), za pomocą którego wyznacza się poziomy (linie konturowe), pomocne przy projektowaniu zapobiegającemu suszy.


Siedlisko Kalpapada możliwie najmniej inwazyjnie wtapiam w zalesiony kawałek ziemi na Pogórzu Dynowskim już od wiosny 2015 roku. Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury i leśnego życia, dzielę się na blogu: http://kalpapada.wixsite.com/kalpapadaDokładny przebieg prac ustali jak zawsze pogoda i ogólnie panująca aura. Cały proces w ramy czasowe najlepiej układa rzeczywistość, wykreowana przez wszystkich uczestniczących w wydarzeniu. Zarys warsztatów wygląda następująco:

Zaczynamy w piątek o godzinie 17:00, ale kto chce, może przyjechać w ciągu dnia. Będzie miał więcej czasu na rozgoszczenie się, zapoznanie z siedliskiem i okolicą oraz relaks. Na miejscu mamy hamaki, pewnie będą wolne, bo wraz z wolontariuszami będę przygotowywać pierwszy piątkowy powitalny posiłek. W naszym sadzie czy młodniku brzozowym są miejsca na rozbicie namiotów. Osoby ceniące wygodę proszę o wcześniejsze zarezerwowanie sobie noclegów (*info poniżej). Kto dotrze tutaj o 17:00, załapie się na pyszny półdziki obiadek, a o 18:00 zaczniemy na świeżym powietrzu od zapoznania się. Wieczorem miło będzie przy ognisku luźno podyskutować, ale jeśli nie będziecie zmęczeni to zaczną wprowadzać Was w podstawy permakultury. Dla mnie ważnym jest by Was dobrze poznać, bo wtedy mogę teorię dopasować indywidualnie do waszych potrzeb, sytuacji czy oczekiwań.

Sobota i niedziela będą bardziej intensywne. Rozpoczniemy śniadaniem, po którym wybierzemy się na spacer po siedlisku i okolicy, gdzie dokładnie omówię i zademonstruję działanie realizowanych projektów. Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się półdziką wegetariańską strawą. A po sjeście przejdziemy do kolejnych zagadnień programu. Temat permakultury nie ma granic, więc dla odpoczynku od ogromu wiedzy, będziemy realizować części praktyczne warsztatów ...o ile pozwoli na to pogoda. Każdy zainteresowany założeniem własnego wermikompostownika za darmo otrzyma na wyjazd dżdżownice kalifornijskie. Wszystkie trzy dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. Zapewnię Wam śniadanko, obiad i kolację przy ognisku. Warsztaty zakończymy obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem około godziny 16:00 w niedzielę. Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na miejscu. O miejscu wykładów i działaniach praktycznych zadecyduje pogoda.


DOJAZD

Mamy dogodne połączenie z Rzeszowem. To tylko jeden busik jadący godzinę za ok 7zł. Potem już tylko 25 minut pieszo po pięknej okolicy (2km). Przed warsztatami koordynuje też dojazdy tak, byście z tych samych kierunków mogli przyjechać jednym autem.

ZAKWATEROWANIE W Kalpapādzie panują warunki biwakowe. Dysponuję kilkoma miejscami do spania na słomie lub materacach na strychu stajni (wejście po drabinie). Tych bardziej zaprawionych w biwakowaniu, proszę o przywiezienie swoich namiotów, śpiworów itp. W razie potrzeby mam jeden namiot 1,5 osobowy i dodatkowe koce + poduszki.

Inne opcje noclegowe to:

* http://zpphadleszklarskie.pl/ - 7 km od Kalpapady

* http://noclegisiedleczkakkanczugastacjapaliwsiedleczka314.business.site/ - 7 km od Kalpapady


WYŻYWIENIE W cenę warsztatów wliczone są wegetariańskie posiłki, przekąski, zimne i gorące napoje.


ZAPISY i OPŁATY Zdobycie tego niezapomnianego doświadczenia kosztuje 350 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można dokonać drogą mailową na adres: kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości warsztat VII.2020, a w treści wiadomości proszę o podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziecie do nas zmierzać. Prześlę numer konta do wpłaty zaliczki. Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z uiszczeniem 100 zł.

Istnieje możliwość rezygnacji z warsztatów. Zwrot wpłaty możliwy najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia warsztatów.


W cenę wliczone są koszty eksploatacyjne i organizacyjne, dwa śniadania, dwa obiady i dwie kolacje oraz gorące napoje.


WSTĘP WOLNY

Chcę, aby wiedza, którą się dzielę była dostępna również dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na odpłatne zdobywanie wiedzy. Dla osób, które zdecydują się przyjechać na czas od 1 do 6 lipca pomóc w pracach na siedlisku i organizacji wydarzenia w formie wolontariatu istnieje bezpłatna wejściówka i uczestnictwo w warsztatach. Do obowiązków wolontariuszy będzie należało przygotowanie drewna na ogniska i do gotowania, rozpalanie ognisk, przynoszenie wody ze studni, koszenie, zbieranie chwastów i plonów z ogrodu do kociołka, gotowanie, zmywanie itp. Po szczegóły zapraszam do kontaktu.


PROWADZĄCY

Marcin Krzeszewski – od 2012 roku pasjonat permakultury. Od kilku lat tworzy pokazowe siedlisko permakulturowe Kalpapada na Podkarpaciu, gdzie niskobudżetowo realizuje i udoskonala jego elementy t.j. system zbierania, filtracji i magazynowania wody deszczowej, akumulacyjny piec rakietowy, piec chlebowy, toaleta kompostująca, hot tube, wermikompostowniki, instalacja fotowoltaiczna „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej), słoneczny prysznic, słoneczna suszarnia, ogród, sad, żywe wierzbowe ogrodzenie itp. Od kilku lat mieszka w domu z kostek słomy i gliny, w lesie, na uboczu jednego z przysiółków Pogórza Dynowskiego na Podkarpaciu. Niskobudżetowe życie skierowało go na drogę Zero Waste oraz ku kreatywnemu dostrzeganiu lokalnych zasobów, myśleniu energiami, minimalizacji rachunków i śladu ekologicznego. Prowadzi bloga Kalpapada, stronę na facebooku oraz warsztaty z projektowania permakulturowego, na których demonstruje budowę i działanie poszczególnych elementów siedliska.

Więcej info tutaj:

http://kalpapada.wixsite.com/kalpapada

https://www.facebook.com/kalpapada/

http://porozmawiajmy.tv/kalpapada-samuela-i-marcin/

https://natemat.pl/203603,millenialsi-ktorzy-za-nic-maja-nowe-trampki-i-komorki-poznaj-dwojke-ktora-zbudowala-w-gorach-wlasny-raj-na-ziemi

https://dobrewiadomosci.net.pl/16718-para-mlodych-ludzi-zbudowala-gorach-wlasny-raj-ziemi/

https://ulicaekologiczna.pl/ludzie/kalpapada-zyc-bez-pieniedzy

https://kopianieba.blogspot.com/2018/07/kalpapada-swiat-i-dziki-i-naturalny.html

https://www.discoverychannel.pl/wideo,3675,v/poza-cywilizacja-przed-emisja-w-tv-ekologiczny-azyl-marcina,1891089.html

https://www.discoverychannel.pl/aktualnosci,3674,n/poza-cywilizacja-oto-najciekawsze-momenty-programu-discovery,310049.html

INFORMACJE DODATKOWE:


 • Wybierając się do nas weźcie ze sobą odpowiednie obuwie, latarkę, dysk lub pendrive na materiały edukacyjne z zakresu warsztatów (mam tego kilkaset GB), spory notatnik oraz dużą dawkę humoru i pozytywnego nastawienia. Kalpapāda jest miejscem, gdzie myśli się materializują, więc dbajmy tu o higienę umysłu, t.j. starajmy się myśleć optymistycznie i nie narzekać. Przecież wszystko DA SIĘ! :D

 • Potrzeby fizjologiczne załatwiamy tylko w toalecie kompostowej. Żyję w duchu Zero Waste więc proszę o racjonalne przywożenie śmieci na teren siedliska. Używam tylko naturalnych, biodegradowalnych środków czystości i kosmetyków, które będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania warsztatów.W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy kalpapada@gmail.com lub telefoniczny 881 584 319.

Drodzy Czytelnicy, 
Z powodu słabego łącza Internetowego, bardzo rzadko mamy okazję odpisywać na poniższe komentarze. 
Jeśli zależy Ci na szybszej odpowiedzi napisz maila, zadzwoń lub skontaktuj się z nami
przez naszą stronę na Facebooku.
bottom of page