Warsztaty 21-23.IX.2018: Permakultura i niskobudżetowe życie na obrzeżach systemu
Zapraszam wszystkich chcących zgodnie z zasadami permakultury stworzyć kawałek raju szyty na własną miarę… bez kredytu czy odkładania latami „bezpiecznej” ilości pieniędzy. Warsztaty dedykuję tym, którzy chcą wskoczyć na głęboką wodę niskobudżetowego życia z niewielką kwotą. Oprócz stosowania permakultury w praktyce, będę zdradzał szczegóły jak radziliśmy sobie żyjąc trzy lata bez stałego dochodu. Opowiem też o projektach, które zrealizowaliśmy podczas zasiedlania tego dawno opuszczonego i mocno zarośniętego kawałka ziemi, wykorzystując dostępne obecnie w nadmiarze darmowe lub tanie materiały.
Weekendowe warsztaty obejmą zajęcia teoretyczne z podstaw permakultury oraz jej praktycznego zastosowania w projektowaniu siedlisk ludzkich oraz optymalizacji przestrzeni i procesów w niej zachodzących. Teoria będzie ukierunkowana na radzenie sobie w sytuacjach, gdzie z powodu niskiego budżetu, pojawia się potrzeba uruchomienia ogromnej kreatywności, aby rzeźbić przestrzeń do wygodnego życia, korzystając z lokalnie występujących materiałów. Żyjemy w czasach nadmiaru! Teraz, jak nigdy wcześniej, jest to nie tylko możliwe, ale też rozwijające kreatywność, ale przede wszystkim zacne!
Opowiem również o tym jak minimalizować stałe opłaty żyjąc w mieście i jak udało nam się prawie całkowicie od nich uniezależnić w lesie. Będzie też o życiu „off-grid”, czyli produkcji własnego prądu z fotowoltaiki, zbieraniu deszczówki i o tym jak pozbyć się lub zminimalizować inne opłaty. Zdradzę wiele przemyśleń i pomysłów na zarabianie nie tylko w lesie.
Jeśli pogoda dopisze, to oprócz teorii przygotujemy dla Was zajęcia praktyczne. Będzie budowanie podniesionych grządek, koszenie, podstawy budowania z gliny i słomy, a jeśli zorganizujemy wszystkie materiały zbudujemy suszarnię słoneczną lub system zbierania i magazynowania wody deszczowej.
Siedlisko Kalpapada możliwie najmniej inwazyjnie wtapiamy w mocno zalesiony kawałek ziemi na Pogórzu Dynowskim już od wiosny 2015 roku. Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury i leśnego życia dzielimy się na blogu: http://kalpapada.wixsite.com/kalpapada
Dokładny przebieg prac ustali jak zawsze pogoda i ogólnie panująca aura. Cały proces w ramy czasowe najlepiej układa rzeczywistość, wykreowana przez wszystkich uczestniczących w wydarzeniu. Zarys warsztatów wygląda następująco:
Zaczynamy w piątek o godzinie 18:00 krótkim wykładem wprowadzającym i ogniskiem. Warto być nieco wcześniej by rozbić namiot. Osoby ceniące wygodę prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie sobie noclegów*. Kto dotrze tutaj dopiero w sobotę przed 9:00 rano załapie się na pyszne śniadanie po którym zaczniemy wykłady teoretyczne.
Po części teoretycznej wybierzemy się na spacer, gdzie wspólnie przeanalizujemy tutejszy ekosystem i omówimy wtapianie weń Kalpapady. Wykłady uzupełni omówienie tworzonej tutaj infrastruktury, która powstała na przestrzeni ostatnich lat. Omówię także planowany permakulturowy projekt siedliska.
Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się półdziką wegetariańską strawą.
Aby nie przesadzić z ogromem wiedzy wykłady teoretyczne chcę przeplatać z zajęciami praktycznymi.
Wieczorem miło będzie przy ognisku luźno podyskutować na tematy związane z samowystarczalnością, minimalizacją używania pieniądza, wyprowadzką z miasta do wsi, naturalnym budownictwem, zduństwem rakietowym, instalacjami fotowoltaicznymi „off-grid”, zbieraniem deszczówki, budowaniem grządek podniesionych, wermikompostowaniem, toaletami kompostującymi, życiu w zgodzie z naturą itp. Dodatkowo, jako prowadzący postaram się przekazać to, co według mnie najważniejsze, czyli pozytywne podejście do życia, budującą życzliwość międzyludzką, wiarę we własne możliwości i współpracę w grupie.
Wszystkie dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. Zapewnimy Wam ciepłe napoje i posiłki. Jak znamy życie to pewnie upieczemy sporo pyszności w piecu chlebowym. Warsztaty zakończymy obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem w niedzielę około godziny 16:00. Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na miejscu.
Zobaczcie fotorelacje z warsztatów czerwcowych, lipcowych oraz majówki z permakulturą :D
ZAKWATEROWANIE W Kalpapādzie panują warunki biwakowe. Uczestników prosimy o przywiezienie swoich namiotów, śpiworów itp. W razie potrzeby dysponujemy dodatkowymi kocami i poduszkami. Mamy również namiot, dwa hamaki, kilka karimat i kilka miejsc do spania na słomie lub materacach na strychu stajni (pod dachem). Lubiący wygodę mogą zapewnić sobie luksusy za niewielkie pieniądze i dojeżdżać na warsztaty z Zespołu Pałacowo Parkowego, oddalonego od Kalpapady o 7km http://zpphadleszklarskie.pl/
WYŻYWIENIE W cenę warsztatów wliczone są wegetariańskie posiłki i gorące napoje. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, bezglutenowej lub innej daj znać wcześniej, a dopasujemy do Twoich preferencji listę zakupów :D
ZAPISY i OPŁATY Zdobycie tego niezapomnianego doświadczenia kosztuje 200 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można dokonać drogą mailową na adres: kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości Warsztaty wrzesień 2018, a w treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziecie do nas zmierzać. Prześlemy szczegółową instrukcję dojazdu z mapką oraz numer konta do wpłaty. Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z uiszczeniem opłaty.
Istnieje możliwość rezygnacji z warsztatów. Pełny zwrot kosztów możliwy najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia warsztatów.
W cenę wliczone są koszty eksploatacyjne i organizacyjne, śniadania, przekąski, obiady, kolacje oraz gorące napoje.
WSTĘP WOLNY
Chcemy, aby wiedza, którą się dzielimy była dostępna również dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na odpłatne zdobywanie wiedzy. Tym bardziej, że tematyka jest szczególnie kierowana do ludzi mniej majętnych decydujemy się przeznaczyć miejsca dla wolontariuszy, którzy pomogą przygotować miejsce pod warsztaty, przy ich organizacji w trakcie oraz ogarnąć miejsce po wydarzeniu. Wolontariuszy prosimy o przyjazd 18.IX wieczorem lub 19.IX do południa i pozostanie z nami do 25.IX wieczorem lub 26.IX rano.
INFORMACJE DODATKOWE
Wybierając się do nas weźcie ze sobą latarkę, dysk lub pendrive na materiały edukacyjne w formie elektronicznej (mam tego około 180GB), kalosze, odpowiednie ubranie oraz dużą dawkę humoru i pozytywnego nastawienia. Kalpapāda jest miejscem, gdzie staramy się myśleć optymistycznie i nie narzekać i o to także w miarę możliwości prosimy naszych gości.
Potrzeby fizjologiczne załatwiamy w toalecie kompostowej. Na terenie siedliska staramy się nie produkować śmieci, dlatego prosimy o racjonalne ich przywożenie. Używamy tylko naturalnych, biodegradowalnych środków czystości i kosmetyków, które będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania warsztatów.
W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy kalpapada@gmail.com lub telefoniczny 881 584 319.