Instrukcja samodzielnego wykonania niskonapięciowej instalacji oświetlenia LED z zastosowaniem czujn
Kiedy mieszkaliśmy w mieście w bloku, dla oszczędności energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie wykonałem energooszczędną niskonapięciową instalację oświetleniową opartą na świetlówkach LED i czujnikach ruchu. Służyła ona nam ponad dwa lata wspomagając główne oświetlenie. Dzięki niej chodząc po całym mieszkaniu po zmroku, w kluczowych miejscach automatycznie włączały się małe świetlówki. Nie musieliśmy szukać naściennych włączników, ani chodzić „po omacku”. Bez obawy potknięcia poruszaliśmy się po domu. W razie chęci oświetlenia każdego z pomieszczeń mocniejszym światłem stosowaliśmy główne oświetlenie wysokonapięciowe, zapalane standardowymi włącznikami przy każdych drzwiach.
Pomysł sporządzenia instrukcji samodzielnego wykonania takiej właśnie niskonapięciowej instalacji oświetlenia LED z zastosowaniem czujników ruchu podsunął mi Artur, kiedy nas odwiedził. Chętnie dzielimy się posiadaną wiedzą nieodpłatnie, dlatego postanowiłem opisać proces projektowania i łączenia wszystkich elementów takiej właśnie instalacji i umieścić ową instrukcję w internecie w formie open source. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do poszerzenia wiedzy na temat ilości zużycia energii elektrycznej w Waszych domach, zapali niejednego do majsterkowania, zmniejszy rachunki za prąd i ilość emitowanego przez elektrownie dwutlenku węgla.
Zaktualizowaną instrukcję można pobrać tutaj: INSTRUKCJA led v2
Na kilka miesięcy przed przeprowadzką na wieś, do naszego siedliska Kalpapāda, ową instalację zasilałem z monokrystalicznego kolektora fotowoltaicznego o mocy 100W umieszczonego na balkonie. Obecnie nie posiadamy podłączenia do sieci energetycznej i naszym głównym źródłem zasilania jest instalacja opisana w artykule: A skąd prąd? – opis naszej prostej instalacji fotowoltaicznej.