Archiwum
Please reload

Permakultura w praktyce: warsztaty wrześniowe

12/08/2019

Pokazowe siedlisko permakulturowe Kalpapada zaprasza na kolejne warsztaty o funkcjonalnym projektowaniu siedlisk ludzkich ze szczególnym uwzględnieniem ograniczonego budżetu. Zrealizowaliśmy tutaj już sporo projektów, na których możemy demonstrować ich funkcjonowanie. Można zatem organoleptycznie poznać wiele tematów, co ułatwia przyswajanie wiedzy. Na żywych przykładach pokażę jak:

 • stworzyć permakulturowy projekt siedliska

 • zbudować wermikompostownik oraz omówię zasadę jego działania

 • zbudować podniesione grządki

 • zbierać, filtrować i magazynować wodę deszczową

 • zbudować mały domek z kostek słomy za 3 000 złotych

 • zbudować piec chlebowy

 • zbudować i używać toalet kompostujących

 • wykonać najprostszą instalację fotowoltaiczną by żyć „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej)

 

Siedlisko Kalpapada możliwie najmniej inwazyjnie wtapiamy w zalesiony kawałek ziemi na Pogórzu Dynowskim już od wiosny 2015 roku. Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury i leśnego życia, dzielimy się na blogu: http://kalpapada.wixsite.com/kalpapada

 

Dokładny przebieg prac ustali jak zawsze pogoda i ogólnie panująca aura. Cały proces w ramy czasowe najlepiej układa rzeczywistość, wykreowana przez wszystkich uczestniczących w wydarzeniu. Zarys warsztatów wygląda następująco:

Zaczynamy w piątek o godzinie 16:00, ale kto chce, może przyjechać w ciągu dnia. Będzie miał więcej czasu na rozgoszczenie się, zapoznanie z siedliskiem i okolicą oraz relaks. Na miejscu mamy hamaki, pewnie będą wolne, bo wraz z wolontariuszami będziemy przygotowywać pierwszy piątkowy powitalny posiłek. W naszym sadzie czy młodniku brzozowym zapewniamy miejsce na rozbicie własnego namiotu. Osoby ceniące wygodę prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie sobie noclegów*. Kto dotrze tutaj o 16:00, załapie się na pyszny półdziki obiadek, a o 17:00 zaczniemy na świeżym powietrzu od zapoznania się. Wieczorem miło będzie przy ognisku luźno podyskutować, ale jeśli nie będziecie zmęczeni mogę zacząć już wieczorem od wykładu wprowadzającego do permakultury. Dla mnie ważnym jest by Was dobrze poznać, bo wtedy mogę teorię dopasować indywidualnie do waszych potrzeb, sytuacji czy oczekiwań.

Sobota i niedziela będą bardziej intensywne. Rozpoczniemy śniadaniem, po którym zacznę omawiać poszczególne tematy. Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się półdziką wegetariańską strawą. A po sjeście przejdziemy do kolejnych zagadnień programu. Temat permakultury nie ma granic, więc przygotujcie się na sporą dawkę informacji, które zmienią Twój sposób myślenia o otaczających Cię energiach i zasobach. Wszystkie trzy dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. Zapewnimy Wam śniadanko, obiad i kolację przy ognisku. Warsztaty zakończymy obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem około godziny 16:00. Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na miejscu.

 

DOJAZD

Mamy dogodne połączenie z Rzeszowem. To tylko jeden busik jadący godzinę za ok 7zł. Potem już tylko 25 minut pieszo po pięknej okolicy (2km).


ZAKWATEROWANIE
W Kalpapādzie panują warunki biwakowe. Dysponujemy jednym namiotem dwuosobowym, kilkoma miejscami do spania na materacach na strychu stajni (wejście po drabinie). Tych bardziej zaprawionych w biwakowaniu, prosimy o przywiezienie swoich namiotów, śpiworów itp. W razie potrzeby dysponujemy dodatkowymi kocami i poduszkami.
 

* http://zpphadleszklarskie.pl/ - 7 km od Kalpapady

* http://noclegisiedleczkakkanczugastacjapaliwsiedleczka314.business.site/  - 7 km od Kalpapady

 

WYŻYWIENIE
W cenę warsztatów wliczone są wegetariańskie posiłki i gorące napoje.

 

ZAPISY i OPŁATY
Zdobycie tego niezapomnianego doświadczenia kosztuje 300 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można dokonać drogą mailową na adres: kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości warsztat 06.IX.2019, a w treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziecie do nas zmierzać. Prześlemy numer konta do wpłaty zaliczki. Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z uiszczeniem 100 zł.

Istnieje możliwość rezygnacji z warsztatów. Zwrot wpłaty możliwy najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia warsztatów.

 

W cenę wliczone są koszty eksploatacyjne i organizacyjne, wegetariańskie posiłki (dwa śniadania, dwa obiady i dwie kolacje) oraz gorące napoje.

 

WSTĘP WOLNY

Chcemy, aby wiedza, którą się dzielimy była dostępna również dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na odpłatne zdobywanie wiedzy. Dla osób, które zdecydują się przyjechać na czas od 3-4.IX do 9-11.IX pomóc w pracach na siedlisku i organizacji wydarzenia w formie wolontariatu, istnieje bezpłatna wejściówka i uczestnictwo w warsztatach. Do obowiązków wolontariuszy będzie należało przygotowanie drewna na ogniska i do gotowania, rozpalanie ognisk, przynoszenie wody ze studni, zbieranie plonów z ogrodu i ziół do kociołka, gotowanie, zmywanie, sprzątanie itp. Po szczegóły zapraszam do kontaktu. Najlepiej telefonicznego pod numerem 881 584 319.

 

PROWADZĄCY

Marcin Krzeszewski – Od 2012 roku pasjonat permakultury. Od kilku lat mieszka w domu z kostek słomy i gliny, w lesie na uboczu jednego z przysiółków Pogórza Dynowskiego na Podkarpaciu. Współzałożyciel bloga Kalpapada oraz permakulturowego siedliska pokazowego. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z szeroko pojętą permakulturą. Pogodny i bardzo gadatliwy naturalny budowniczy, zdun, majsterkowicz, elektronik, leśny półdziki ogrodnik, fotograf. Jego motto brzmi – DA SIĘ!


INFORMACJE DODATKOWE:

 

 • Wybierając się do nas weźcie ze sobą odpowiednie obuwie, latarkę, dysk lub pendrive na materiały edukacyjne z zakresu warsztatów (mam kilkaset GB), spory notatnik oraz dużą dawkę humoru i pozytywnego nastawienia. Kalpapāda jest miejscem, gdzie staramy się myśleć optymistycznie i nie narzekać i o to także w miarę możliwości prosimy naszych gości. 

 • Potrzeby fizjologiczne załatwiamy tylko w toalecie kompostowej. Na terenie siedliska staramy się nie produkować śmieci, dlatego prosimy o racjonalne ich przywożenie. Używamy tylko naturalnych, biodegradowalnych środków czystości i kosmetyków, które będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania warsztatów.

 • Każdy zainteresowany założeniem własnego wermikompostownika za darmo otrzyma na wyjazd sporą porcję dżdżownic kalifornijskich.

 

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy kalpapada@gmail.com lub telefoniczny 881 584 319.

Please reload

Drodzy Czytelnicy, 
Z powodu słabego łącza Internetowego, bardzo rzadko mamy okazję odpisywać na poniższe komentarze. 
Jeśli zależy Ci na szybszej odpowiedzi napisz maila, zadzwoń lub skontaktuj się z nami
przez naszą stronę na Facebooku.
Odwiedź nas także na
Facebooku i youtube:
Ostatnie posty
Please reload

Zapraszamy do kontaktu:

Email: kalpapada@gmail.com

Tel. 881 584 319

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now