top of page

Warsztaty 31 VIII - 2 IX 2018: Permakultura w praktyce


Kochani!

Z dumą ogłaszam, że jestem gotowy, aby przeprowadzić kolejne warsztaty, o które ostatnio tak często pytacie. Serce rośnie, kiedy spotykam się z coraz większym zainteresowaniem permakulturą. Powstała piękna nisza, która aż prosi się o wypełnienie. Dlatego z ogromną przyjemnością zapraszam na kolejne trzydniowe warsztaty, na których podzielę się z Wami podstawowymi zasadami permakultury i praktycznym jej stosowaniem w nieinwazyjnym i niskobudżetowym wtapianiu siedliska ludzkiego w kawałek lasu. Warsztaty obejmą permakulturę stosowaną w optymalizacji przestrzeni i procesów w niej zachodzących. Kieruję je do wszystkich, którzy nie wierzą w system emerytalny i chcą zaprojektować swoje życie tak, by nie wymagało dużych nakładów energii i nie niszczyło już i tak mocno nami zmęczonej Planety. Wykłady teoretyczne urozmaicać będą spacery, na których wyjaśnię etapy i technikę tworzenia powstającej tutaj infrastruktury. Opowiem ogólnie o podejściu do tworzenia maksymalnie samodzielnego siedliska, budowie chatki leśnej, pieca rakietowego, pieca chlebowego, prysznica solarnego, instalacji fotowoltaicznej, systemu zbierania i magazynowania deszczówki, toalecie kompostującej, odmładzaniu starego sadu, budowie podniesionych grządek, suszarni słonecznej i wielu innych projektach, które zostały lub zostaną zrealizowane w Kalpapadzie. Chętnych chętnie wdrożę w praktykę budowania z gliny, więc pobawimy się najtańszym, zdrowym i naturalnym materiałem budowlanym, jakim jest mieszanka gliny, piasku i słomy, czyli COB. Nie zabraknie też wspólnego pieczenia w piecu chlebowym.

Siedlisko Kalpapada możliwie najmniej inwazyjnie wtapiamy w mocno zalesiony kawałek ziemi na Pogórzu Dynowskim już od wiosny 2015 roku. Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury i leśnego życia bez stałego dochodu, dzielimy się na blogu: http://kalpapada.wixsite.com/kalpapada

Zakres wykładów zawsze dopasowuję do pytań uczestników, a dokładny przebieg prac ustali pogoda i ogólnie panująca aura. Cały proces w ramy czasowe najlepiej układa rzeczywistość, wykreowana przez wszystkich uczestniczących w wydarzeniu. Zarys warsztatów wygląda następująco:

Zaczynamy w piątek o godzinie 18:00 krótkim wprowadzeniem i ogniskiem zapoznawczym. Warto być nieco wcześniej by rozbić namiot, poznać miejsce i rozgościć się. Osoby ceniące wygodę prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie sobie noclegów*. Kto dotrze tutaj dopiero w sobotę przed 9:00 rano załapie się na pyszne śniadanie po którym zaczniemy wykłady teoretyczne.

Po intensywnych wykładach z podstaw projektowania permakulturowego wybierzemy się na spacer, gdzie będę omawiał w jaki sposób stosujemy zasady permakultury wtapiając Kalpapadę w tutejszy ekosystem. Część teoretyczną uzupełni również omówienie infrastruktury, która powstała na przestrzeni ostatnich lat oraz planowanego permakulturowego projektu siedliska.

Kiedy zgłodniejemy, uraczymy się półdziką wegetariańską strawą.

Aby nie przesadzić z ogromem wiedzy wykłady teoretyczne chcę przeplatać ze spacerami oraz zajęciami praktycznymi.

Wieczorem miło będzie przy ognisku luźno podyskutować na tematy związane z samowystarczalnością, wyprowadzką z miasta do wsi, naturalnym budownictwem, zduństwem rakietowym, instalacjami fotowoltaicznymi „off-grid”, zbieraniem deszczówki, budowaniem grządek podniesionych, toaletami kompostującymi, życiu w zgodzie z naturą, minimalizacją używania pieniądza itp. Dodatkowo, jako prowadzący postaram się przekazać to, co według mnie najważniejsze, czyli pozytywne podejście do życia, budującą życzliwość międzyludzką, wiarę we własne możliwości i współpracę w grupie.

​Wszystkie dni organizacyjnie będą wyglądać podobnie. Zapewnimy Wam śniadanko, obiad i kolację przy ognisku. Nasz piec chlebowy chętnie uraczy nas pizzą, chlebami czy innymi wypiekami, które wspólnie przygotujemy. Warsztaty zakończymy obiadem, podsumowaniem i pożegnaniem około godziny 16:00. Cały program jest elastyczny i będziemy go kształtować i dopracowywać na miejscu. O miejscu wykładów i działaniach praktycznych zadecyduje pogoda.

ZAKWATEROWANIE

Sierpień zwykle zachęca do spania na świeżym powietrzu. W Kalpapādzie panują warunki biwakowe. Uczestników prosimy o przywiezienie swoich namiotów, śpiworów itp. W razie potrzeby dysponujemy dodatkowymi kocami i poduszkami. Mamy również jeden namiot dwuosobowy, dwa hamaki, kilka karimat i kilka miejsc do spania na słomie lub materacach na strychu stajni (pod dachem).

* Lubiący wygodę mogą dojeżdżać na warsztaty z oddalonego o 7km od nas Zespołu Pałacowo - Parkowego w Hadlach Szklarskich (http://zpphadleszklarskie.pl/)

WYŻYWIENIE

Wspólne posiłki mają niezwykłą moc łączenia, a na tym właśnie polega permakultura. W czasie warsztatów zapewniamy wegetariańskie posiłki i gorące napoje. Pieczenie w piecu chlebowym staje się tradycją, więc pewnie nie zabraknie też pysznej pizzy lub innych wypieków. Poza tym Kalpapadowa kuchnia jest do Waszej dyspozycji!

ZAPISY i OPŁATY

Zdobycie tego niezapomnianego doświadczenia kosztuje 200 zł od osoby. Nie dysponujemy dużą przestrzenią zadaszoną, więc ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można dokonać przez facebook lub drogą mailową na adres: kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości Warsztaty sierpień 2018, a w treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziecie do nas zmierzać. Prześlemy szczegółową instrukcję dojazdu z mapką oraz numer konta do wpłaty. Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z uiszczeniem opłaty.

Istnieje możliwość rezygnacji z warsztatów. Pełny zwrot kosztów możliwy najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia warsztatów.

Pieniądze z warsztatów zostaną zainwestowane w rozbudowę siedliska oraz redagowanie treści bloga, dzięki któremu możemy dzielić się zdobywaną tutaj wiedzą z każdym.

WSTĘP WOLNY

Chcemy uczyć permakultury i inspirować również tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na odpłatne zdobywanie wiedzy. Dlatego decydujemy się udostępnić kilka darmowych miejsc dla wolontariuszy, którzy pomogą przygotować miejsce pod warsztaty, przy ich organizacji, w trakcie oraz ogarnąć miejsce po wydarzeniu. Wolontariuszy prosimy o przyjazd we wtorek 28.VIII wieczorem lub środę 29.VIII do południa i pozostanie z nami przez tydzień, czyli do wtorku 4.IX wieczorem lub środy 5.IX rano. Zgłoszenia piszcie na FB lub maila kalpapada@gmail.com podając w tytule wiadomości Wolontariat sierpień 2018, a w treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz informacji skąd i jakim środkiem transportu będziecie do nas zmierzać.

INFORMACJE DODATKOWE

  • Wybierając się do nas weźcie ze sobą latarkę, pojemny dysk lub pendrive na materiały edukacyjne z zakresu warsztatów, dużą dawkę humoru i pozytywnego nastawienia. Kalpapāda jest miejscem, gdzie staramy się myśleć optymistycznie i nie narzekać i o to także w miarę możliwości prosimy naszych gości.

  • Potrzeby fizjologiczne załatwiamy w toalecie kompostowej. Na terenie siedliska staramy się nie produkować śmieci, dlatego prosimy o racjonalne ich przywożenie. Używamy tylko naturalnych, biodegradowalnych środków czystości i kosmetyków, które będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania warsztatów.

  • Pogodę możecie sprawdzać na stronie: https://www.meteoprog.pl/pl/review/Kanczuga/ W przypadku prognoz deszczowych dni warto zaopatrzyć się w kalosze i przeciwdeszczowe peleryny.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy kalpapada@gmail.com lub telefoniczny 881 584 319.


Drodzy Czytelnicy, 
Z powodu słabego łącza Internetowego, bardzo rzadko mamy okazję odpisywać na poniższe komentarze. 
Jeśli zależy Ci na szybszej odpowiedzi napisz maila, zadzwoń lub skontaktuj się z nami
przez naszą stronę na Facebooku.

Zapisz się na NEWSLETTER

wpisz poniżej swój adres email, a nowe wpisy na pewno Cię nie ominą:

Email

  • Facebook Basic Square
Odwiedź nas także na
Facebooku i youtube:
Ostatnie posty
bottom of page